Начало Конституция Контакт Връзки ☰   Меню
База Факти Дискусия Доброволци
За Р България и РС Македония с добро

Днес се натъкнах на интересен, макар и нерелевантен коментар в Медиапул под темата:

Тръмп се нахвърли на Украйна и Зеленски – не трябвало да започват войната, той имал само 4% рейтинг.

"Има две Българии. Първата – славомакедонската е с корени в световната и в европейската култура. Създателка на славянската писменост и култура. А има и една друга България – татаро-монголска. Това е България на степите, конете, дива и зверска. Тази татаро-монголска България от най-стари временна е била, е и ще бъде пълно отрицание на всичко европейско .......!"

lindentown, коментар №19

Няма съмнение, че авторът е наследник на българите, които са мотивирали Паисий Хилендарски да напише Славянобългарска история. Никак не ми се иска да използвам фрази превърнали се в клишета, затова ще цитирам не чак толкова популярен абзац от историята на Паисий:

„Но поради що ти, глупави човече, се срамуваш от своя род и се влачиш по чужд език? Но, рече, гърците са по-мъдри и по-културни, а българите са прости и глупави и нямат изтънчени думи. Затова, казва, по-добре да се присъединим към гърците. Но виж, неразумни, от гърците има много народи по-мъдри и по-славни. Оставя ли някой грък своя език и учение и род, както ти, безумни, оставяш и нямаш никакви придобивки от гръцката мъдрост и изтънченост? Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език! По-добра е българската простота и незлобливост. Простите българи в своя дом приемат и гощават всекиго и даряват милостиня на ония, които просят от тях. А мъдрите и културни (гърци) никак не правят това, но и отнемат от простите и грабят несправедливо и повече грях, а не полза ще получат от своята мъдрост и култура. Или се срамуваш от своя род и език пред учените и търговците и славните на земята, защото българите са прости и няма от тях много търговци и грамотни, и вещи, и знаменити на земята в днешно време, но повечето от тях са прости орачи, копачи, овчари и прости занаятчии? Аз ще ти отговоря накратко за това. От Адама до Давида и праведния Йоаким, Йосиф годеник (на света Богородица), колкото праведни и свети пророци и патриарси имаше и се нарекоха велики на земята и пред Бога, никой от тях не беше търговец или прехитър и горделив човек, както сегашните хитреци, които ти имаш на почит и им се чудиш и се влачиш по техния език и обичай. Но всички тия праведни праотци са били земеделци и овчари и били богати с добитък и земни плодове, и били прости и незлобливи на земята. И самият Христос слезе и заживя в дома на простия и бедния Йосиф. Виж как Бог обича повече простите и незлобливи орачи и овчари и най-първо тях е възлюбил и прославил на земята, а ти се срамуваш, защото българите са прости и неизкусни, и овчари, и орачи, оставяш своя род и език, хвалиш чуждия език и се влачиш по техния обичай.“

Паисии Хилендарски, 1762

Съвсем скоро посетих Историческия музей в гр. Неврокоп (Гоце Делчев) и докато разглеждах експозицията ме глождеше мисълта, че мнозина българи в името на политическия театър са готови да водят ожесточен спор, че коренът на думата неврокоп е гръцки. А думата е типично древно македонска, чието значение е „жива вода“ или „жив извор“. Без оглед на фактите, че от Древно Македонския език няма запазена писменост, не липсват археолози и историци, които да твърдят, че онзи отдавна изчезнал древен език, е бил диалект на гръцкия. В същия ред на мисли, понеже от прабългарският не е останало много в съвременния ни език, а оскъдният материал под формата на неразчетени руни, не дава особена информация за произхода му, някой пишман историк може да заяви, каквото му хрумне на момента.

Във всеки случай, ние от „Добра България за Хората“ не се срамуваме от монголския си произход, степите, конете и Хан Аспарух, а колкото до дивото и зверското в миналото, то е било присъщо на всички народи, включително и на европейските. Ние не се дразним и от „другата България“, РС Македония, че е избрала Александър Македонски за свой предшественик. Древните македонци са обитавали земите, където живеят днешните, така че те имат право да изградят както своята красива и величествена бронзова скулптура, така и своята историческа идентичност, по начин, който им харесва и ги вдъхновява. И древните македонци са яздили коне, стигнали са чак до Индия, но никога по пътя си, не са се опитвали да асимилират друг народ. Може би затова, Древният Македонски език е изчезнал, както впрочем и Прабългарският.

Nevrokop museum

Послеслов:

„Но това чудо не се прави лесно. Нужно е и вълнение, и вдъхновение, нужна е радост – да проговори с езика на боите и на душата. А езикът на боите е богат – само трябва да го разбираш:

- Зеленичкото е кувет. То е дете дава сила;

- Пембеното – байрамчец, радосчица;

- Лилавото е кротичко;

- Синьото вика: бива, бива /обещава/;

- Бялкото нито дава, нито взима;

- Червеното е „галило“/любов/;

- Ясно жълтото – хвалба;

- Когато е с малко пиперец /оранж/ - то е слава…

Да знаеш каква боя да сложиш до червеното, за да го превърнеш от кръв в царствено великолепие и тържество, колко „пипер“ да се ръсне върху жълтото, за да стане от хвалба на слава. До какъв цвят да поставиш безстрастното сиво, та да припалиш в него блясък и душа. Как да измъкнеш бялото от бялата му скука, за да стане глътка въздух. С помощта на червеното да правиш ден, лилавото да преобърнеш в злодей, а пембеното да се надсмива над ада“.
/Исторически музей, гр. Неврокоп/